Divé maky (scenár:dráma-krimi)

Autor: Mária Ukropcová | 31.3.2014 o 16:44 | (upravené 28.4.2015 o 20:30) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  89x

1. Poľná scenéria (Vonku. Rómska osada – Vlčia Dolina – Deň.) Leto 1993. Poľná scenéria za slnečného krásneho poludnia s rozkvitnutými vlčími makmi pri rómskej osade Vlčia dolina na Východnom Slovensku.   

2. Zber dreva
Vonku. Voľná príroda - Vlčia Dolina - Deň.
Dospelý muž rómskej národnosti, Roman Košťál, vlečie pod pravou pazuchou suché konáre zviazané povrazom. Na ľavom pleci mu ovísa ošarpaná ručná pílka. Nasledujú ho traja chlapci od desať do trinásť rokov s menšími nákladmi dreva. Sú to jeho synovia, Dodo, Števo alias Pišta a Adam. Z ich kôp, ktoré im dávajú zabrať, sa uvoľňujú haluze. Pár krokov za nimi pobehuje ich sedemročný najmladší brat, Julko, a usilovne po nich zbiera popadané halúzky.

 

3.  Starena
Vonku. Košťálova chatrč - Vlčia Dolina - Deň.
V osade je živo. Hŕby rómskych detí sa preháňajú po vyšliapaných uličkách. Košťál prichádza k svojej chatrči so svojimi synmi. Rómka v strednom veku vešia opratú bielizeň na šnúru, pripevnenú o rímsy dvoch vedľa seba stojacich chatrčí. To je Košťálova žena, Kveta alias Košťálka. Pred chalupou jedenásťročná dcéra Johanka natriasa na rukách svoju šesťmesačnú sestričku Karolínku. Košťál tesne pri chalupe pustí drevo na zem, chrbtom špinavej ruky si utrie nos. Pod pazuchou má veľký fľak od potu. Otočí hlavu a všimne si starú šedivú cigánku sediacu na stoličke pred inou chatrčou na druhej strane cesty. Cigánka naňho cerí štrbavé zuby a dvakrát mu pokývne hlavou - akoby na pozdrav. Košťál sa nevrlo odvráti. Napadne mu, že by im to drevo mohol niekto vonku ukradnúť. Okríkne svojich synov. (Rómčina.)

Košťál:  (Zložte to drevo vo vnútri!)

Košťál zagáni na starenu podozrievavým pohľadom.

 

4. Popíjanie hlavy rodiny
Vo vnútri. Košťálova chatrč - Vlčia Dolina - Večer.
Košťálka stojí pri piecke a vareškou mieša jedlo v hrnci. Z druhej izby sa ozýva detský krik. Adam, Števo, Dodo a Julko sú pousádzaní na odratých matracoch porozkladaných na gumolínovej dlážke a hrajú sa so šteniatkom. Dvere na skrini sa otvoria a vyjde z nej Johanka oblečená do čiernych šiat s volánmi, ktoré na nej ovísajú. Johanka si obuje vyšmatlané červené lodičky o niekoľko čísel väčšie a šúchajúc nohami o dlážku príde k šamlíku pod zrkadlom a postaví sa naň. Zvuk jej opätkov upúta Julkovu pozornosť. Prizerá sa, ako si Johanka prečeše krásne husté vlasy a vsunie do nich živý červený kvet. Do chatrče vojde Košťál držiac v ruke fľašu. Rozhliadne sa po chatrči a namrzene si z nej upije. Je to starý alkoholik, ktorý sa rád ventiluje na svojom najstaršom synovi Romanovi alias Rokovi. Medzi otcom a synom je veľká rivalita. (Rómčina.)

 

Košťál: (Kde sú tí dvaja?)
Košťálka:  (Romanko si išiel hľadať robotu a poznáš Ivana, bez neho sa ani na krok nepohne.)

Košťálka je starostlivá a milujúca matka. Najviac nedá dopustiť na svojho najstaršieho syna Romana. Vždy ju bolí, keď Košťál naňho útočí a snaží sa preto Romana chrániť. Košťálka sa predkloní a prikladá polená do piecky. Košťál sa od stola slintajúc na ňu zadíva, podíde k nej a bez všetkého jej zozadu siahne do rozkroku. Štebot detí z druhej izby zosilnie a Košťálka odsunie jeho ruku preč.

 

5.   Sex rodičov
Vo vnútri. Izba - Košťálova chatrč - Noc.
V izbe je počuť jemné stonanie - Košťálka s Košťálom majú sex. Julko sa na stony zobudí, posadí sa a v prítmí prejde očami po izbe. Zbadá, ako na mieste, kde ležia jeho rodičia, sa zdvíha paplón. A opäť zaľahne.

 

6.   Starosta
Vonku. Rómska osada - Vlčia Dolina - Deň.
Pred bielym starším mužom, starostom, je zhromaždená veľká tlupa nespokojných Rómov. Starosta sa ich snaží prehovoriť, aby osadu opustili. Chatrče si vo Vlčej Doline postavili nelegálne. Za starostom parkuje modrá škoda favorit s dvomi mužmi.

Starosta: Ľudzé, majte rozum! Totok nie je vaše. Zaberáte cudzí pozemok! Zbaľte si svoje veci a odíďte! Hovorím vám naposledy!

Rómovia sú nespokojní, nevedia, čo s nimi teraz bude.

Róm z davu: A kam máme ícť? Ta to máme stanovať u potoka a či pod mostom?
Rómka z davu: A čo budze s našimi deťmi?

Rómovia vykrikujú a prehlušujú sa.

Iný Róm: Poberieme sa ta, kam poviete, keď aj vy ta pôjdete s nami, pán starosta!
Ďalšia Rómka: Alebo sa rovno nasťahujeme k vám!

Dav Rómov sa rozosmeje.

Starosta: Vyjednávanie s vami sa naťahuje už vyše roka. Vedeli ste o tom, že si musíte nájsť  náhradné bývanie, a spoliehali ste sa na to, že to takto ďaleko nezájde. Ale novému majiteľovi už došla trpezlivosť!

 

7.   Johankin tanec
Vonku. Rómska osada - Vlčia Dolina - Deň.
Kŕdeľ rómskych detí posedáva na malom múriku. Johanka pred nimi spieva a tancuje v čiernych volánových šatách. Poniektoré deti jej tlieskajú do rytmu, iné sa chichúňajú.

 

8.   Zúrivý otec
Vo vnútri. Kuchynka - Košťálova chatrč - Deň.
Košťálka láme v rukách pri piecke haluze a ukladá ich na kopu. V dverách sa objaví Košťál. Popíja z fľašky opretý o zárubňu a prizerá sa svojej žene. Zas ho chytá rapeľ a rád by sa vyzúril na Romanovi. (Rómčina.)

Košťál: (Ja keď toho fagana dostanem do rúk, hnáty mu dolámem. Krížom slamy nepreloží, celé dni sa fláka. Ale už dobludáril. Vagabund jeden! Nič nie je hoden.)
Košťálka: (Spomeň si, aký si bol ty, keď si mal osemnásť.)
Košťál: (Neopováž sa ho predo mnou zastávať, lebo ináč aj ty schytáš!  Pekného si mi dala syna, na môj veru.)

Košťálka sa tvári, akoby to nepočula. Košťál vychádza z chatrče von a ona sa mu tichým hlasom prihovorí.

Košťálka: (Kam ideš?)

Košťál odvrkne.

Košťál: (Čo sa staráš!)

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?