Divé maky 43-46 / 190

Autor: Mária Ukropcová | 8.4.2014 o 14:08 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  75x

Adamova adopcia. (Vonku-Nádvorie-Detský domov Nezábudka-Deň): Marta a Margaréta si podávajú ruky s dospelým párom. To sú Adamovi adoptívni rodičia, ktorí si  poňho prišli.  

Adoptívni rodičia: Ďakujeme, dovidenia!
Marta a Margaréta: Dovidenia!

Adoptívni rodičia nastupujú do auta. Aj Adam sa chystá nastúpiť, siahne po kľučke a obzrie sa za Margarétou. Tá preňho otvorí náruč a on sa jej do nej vrhne. Lúčenie im príde obom zaťažko.

Margaréta: Napíš mi vždy, keď ti bude smutno.

Adam sa od Margaréty odtrhne, nastúpi do auta a auto sa pohne. Máva zo zadného sedadla. Vedľa neho je vidieť krk gitary s hmatníkom, ktorú mu Margaréta podarovala. Margaréta odkyvuje smutne naspäť.

Margaréta: Ktovie či budú mať pri tom ich koncertovaní po Európe naňho aj vôbec čas.
Marta: Zbytočne sa znepokojuješ. Už lepšiu rodinu sme mu nájsť nemohli. Adam medzi muzikantov perfektne zapadne. Trochu si pocestuje, a čo je najdôležitejšie, spozná iný svet.

 

44. Faul
Vonku. Ihrisko - Detský domov Nezábudka - Deň.
Chalani z detského domova hrajú futbal. Vychovávateľ pobehuje medzi nimi ako rozhodca. Jeden hráč Ivana fauluje. Ivan sa rozzúri a začne svojho súpera sácať. Vychovávateľ zapíska na píšťalku. Ivan na hvizd píšťalky nereaguje, zrazí protihráča na zem a bezhlavo doňho kope. Vychovávateľ pribehne a snaží sa Ivana zastaviť. Bezúspešne. Ivan neváha sa pustiť aj do vychovávateľa. Margaréta všetko pozoruje z okna detského domova.

 

45. Odchod do polepšovne
Vonku. Nádvorie - Detský domov Nezábudka - Deň.
Deti z detského domova hrajú na trávniku pri nádvorí loptové hry. Skupina dievčat hrá vybíjanú a chlapci futbal.Julko stojí za futbalovou bránkou a striehne, či sa lopta nezatúla mimo hracej plochy. Tu jeden z chlapcov vykopne loptu, tá preletí ponad brankára a bránku a Julko sa rozbehne po ňu. Lopta sa zakotúľa na nádvorie, kde je pristavené policajné auto. Julko ju dohoní a vo chvíli, keď ju berie do rúk, zbadá, ako z budovy vychádza policajt, za ním Ivan s plným ruksakom a za Ivanom ďalší policajt. Policajt, ktorý vyšiel ako prvý, otvára Ivanovi dvere na aute. Keď sa Ivan chystá doň nasadnúť, zachytí Julkov pohľad. Julko zviera v rukách loptu a pozoruje, ako Ivan nastupuje do auta a policajt pribuchne za ním dvere. Policajti si Ivana odvážajú do polepšovne.

 

46. Julko po prvý raz prehovorí
Vo vnútri. Učebňa - Detský domov Nezábudka - Deň.
Margaréta sedí sama v učebni a hrá na violončelo vláčnu melancholickú melódiu. Myslí na Ivana a trápi ju, že musel odísť do polepšovne. Aj za Adamom je jej smutno. Julko ju chvíľu zozadu pozoruje, ako hrá. Potom si po prvýkrát zoberie do rúk husle so sláčikom a posadí sa vedľa nej na stoličku. Margaréta žmurkne naňho smutnými očami. Julko žmurkne naspäť. Husle si položí na kolená a nemotorne prejde sláčikom po strunách, ktoré vydajú piskľavé falošné tóny. Margaréta prestane hrať, vezme husle, oprie ich Julkovi o ľavé plece, prisunie mu k nim bradu a prsty jeho ľavej ruky priloží na struny.

Margaréta: Husle musíš mať pevne zovreté medzi plecom a bradou. A prstami ľavej ruky stláčaš akordy.

Margaréta uchopí zase svoje violončelo so slákom a chystá sa v hre pokračovať, keď Julko odrazu prvý raz prehovorí.

Julko: Takto?

Margaréta vyjavene naňho pozrie, je v nemom úžase.

Julko: A ako viem, ktorý stlačiť?

Margaréte od dojatia vystúpia do očí slzy a Julka si privinie k sebe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?