Divé maky 88-89 / 190

Autor: Mária Ukropcová | 8.6.2014 o 12:56 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  86x

Violončelo. (Vo vnútri-Chodba-Julov a Margarétin byt-Noc): Julo si odomyká dvere. Z bytu sa až na panelákovú chodbu ozývajú zvuky violončela, na ktorom hrá Margaréta. 

89. Výčitky od Margaréty
Vo vnútri. Obývačka – Julov a Margarétin byt – Noc.

Julo vojde do obývačky. Je mrzutý a znechutený z toho, čo všetko sa o svojich súrodencoch doposiaľ dozvedel. Margaréte o tom nič nepovie, veľa by sa vypytovala. A on sa o tom nechce okrem Mária s nikým baviť. Potrebuje len ticho a byť sám. Na Margarétu preto vyštekne. 

Julo: Pobudíš celý činžiak.

Margaréta  prestane hrať, trápi sa pre Jula, cíti, že ho stráca. Julo zamieri k baru s alkoholom, pomaly si nalieva vodku a hoci pozorne Margarétu počúva, nepovie jej na to nič. 

Margaréta: Neznášam samotu a to ticho okolo mňa. Niekedy, keď nie si doma, pochytí ma to aj v noci a ja si musím zahrať. Dobre sa mi pritom spomína, ako sme spolu po večeroch hrávali. Býval si taký zanietený. Ako chlapec si utekal z družiny, aby sme mohli poobede čím najskôr začať s cvičením. A keď o desiatej večer nám začali búchať susedia, aby sme nerušili nočný pokoj, ty si im vzdorovito odbúchal naspäť. 

Julo vypije pohár s vodkou jedným dúškom. V poslednom čase popíja čoraz častejšie a odkedy vyšetruje Števovu vraždu, začal piť ešte viac. Gény Julovho otca, ktorý bol tiež alkoholikom, sa prejavili.

Margaréta: Nalej aj mne! Čím viac mi naleješ, tým menej zostane pre teba.
Julo: Nezachraňuj ma!
Margaréta: Som tvoja matka! Nemôžem inak, keď vidím, ako ťa tá práca hrozne ničí! 

Pri týchto slovách sa Julovi na polceste  zastaví ruka, a hneď nato pohár dopije. Margaréta vstane a ide si naliať sama. Načiahne sa po fľaši, že si naleje, ale Julo ju predbehne a takmer jej vytrhne fľašu z ruky, naleje jej zo deci.

Margaréta: Nikdy predtým si nebol taký –
Julo: O tom sme už hovorili. Si len precitlivená.
Margaréta: – drsný a prudký. 

Margaréta sa domnieva, že Julov problém s alkoholom sa prehĺbil preto, lebo zomrela Marta, Margarétina matka. 

Margaréta: Máš pravdu, mala by som smrť Marty niesť statočnejšie. Ale strašne mi chýba. A nikdy by som si nebola pomyslela, ako veľmi bude chýbať tebe.

Julo sa zarazí a na chvíľku sa odmlčí. Nechce to Margaréte vyhovoriť, aby ju nezranil. Margaréta sa posadí na pohovku zvierajúc v rukách pohár.

Julo: Ako vlastne zomrel starý otec? Jeho smrť si nikdy nespomenula. 

Margaréta poťažká v ruke pohár, pokrúži ním, až vodka v ňom utvorí malý vír a zadíva sa naň

Margaréta: Miloval splavovanie. Utopil sa, keď zachraňoval prevrátenú plť s turistami na rozbúrenom Hrone.  Jeho telo sa našlo až na siedmy deň – načaté od rýb. Mala som vtedy deväť rokov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?