Divé maky 119-121 / 190

Autor: Mária Ukropcová | 14.2.2016 o 19:13 | (upravené 24.3.2016 o 0:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  78x

Neúplný Rokov spis. (Vo vnútri. Štátny archív – Bratislava – Deň.) Archivárka za pultovým stolom ťuká do klávesnice počítača. Julo chodí medzi regálmi, ktoré sú zaplnené starými vyšetrovacími spismi a označené abecedou.  

Zastaví sa pri písmenku K a vyhľadá Rokov spis. Otvorí ho, a nájde v ňom len dva hárky – Rozhodnutie o vzatí do väzby a Rozhodnutie o predĺžení lehoty trvania väzby.

Rokov spis:  ‚Rozhodnutím sudcu Okresného súdu sa predlžuje väzba Romanovi Košťálovi ml. Podpísaný sudca Rudolf Bello.’

Julo prichádza k archivárke za pultom.

Julo:  Prepáčte, ale ten spis je takmer prázdny. Chýba zápisnica o obhliadke miesta činu, fotodokumentácia, znalecké posudky, výpovede, zápisnica o zadržaní a ďalšie. Je tu len Rozhodnutie o vzatí do väzby a Rozhodnutie o predĺžení lehoty trvania väzby.

Archivárka si vypýta Rokov spis a Julo jej ho podá. 

Archivárka:  S dovolením. 

Archivárka si prezerá spis.

Archivárka:   Počkajte. Prejdem záznamy v počítači. Možno sa to stihlo ešte nahodiť do systému. 

Archivárka nahodí do PC údaje zo spisu. 

Archivárka:   Roman Košťál - súdne rozhodnutie - rok 1993. 

Archivárka pokrúti hlavou, je zarazená. 

Archivárka:  Ehm. Okrem rozhodnutí o väzbe tu nič iné nie je. To je zvláštne.
Julo: Vediete si evidenciu návštevníkov?
Archivárka:  Iste.
Julo:   Mohli by ste sa pozrieť do databázy, kto si spis vyžiadal?

Archivárka prehliada záznamy na PC.

Archivárka:   Je mi ľúto, žiadne meno. 

Julo sa vráti k regálu, z ktorého vybral Rokov spis a tvári sa, že ho tam vkladá naspäť. Vráti tam však len obal. Hárky zo spisu si potajomky zastrčí do vnútorného vrecka čierneho menčestrového saka. 

 

120. Nočná lampa
       Vo vnútri. Julova kancelária – Úrad kriminálnej polície – Noc.

Kanceláriu osvetľuje len malá nočná lampa na pracovnom stole, na ktorom sa povaľuje ploskačka, mobil, tabak, papieriky a plný popolník s tlejúcim ohorkom. Julo je rozvalený na pracovnom kresle za stolom a premýšľa.V ruke drží čierny káblikový vypínač nočnej lampy a pohráva sa s ním. Striedavo zažína a zhasína svetlo, ktoré opakovane osvieti Števovu fotku na monitore počítača. Fotka sa tak vo svetle nočnej lampy na okamih ukáže, a hneď nato zmizne. V hlave mu víria myšlienky na svojich súrodencov. Je mu nanič z toho, ako dopadli  – zavraždený Števo, Johana prostitútka. Najviac ho však desí otázka, či by Roko bol schopný mať na svedomí aj Števa potom, čo pred rokmi ešte ako osemnásť ročný zapríčinil smrť svojim rodičom, keď podpálil chatrč, v ktorej práve spali. (Viac o požiari od 15. do 17.scény). Počas Julovho striedavého rozsvecovania a zhasínania sa zrazu žiarovka v lampe vypáli – krátko zabzučí, zabliká a načisto zhasne. Julo chvíľku sedí v prítmí svojej kancelárie. Načiahne sa za ploskačkou, dorazí ju, oprie sa lakťami o stôl a na okamih  skryje svoju tvár do dlaní. Ruky z ničoho nič vymrští  a úmyselne zhodí zo stola popolník a prázdnu ploskačku. Fľaška sa rozbije a popolník sa kotúľa po dlážke, až sa zastaví a s hrmotom dopadne dolu dnom.

 

121. Arniková masť
       Vo vnútri. Kúpeľňa – Johanin byt – Noc.

Spláchnutie toalety. Johana podíde k umývadlu a začne si v ňom umývať ruky. Oči jej pritom padnú do zrkadla na tvár plnú modrín. Na prádelníku vedľa umývadla je kopa vecí a na nich pohodená mastička, ktorú Julo poslal Johane  po Klaudii, aby sa jej tvár čo najskôr zahojila. (Viac v 114.scéne). Johana si ju potajomky vezme a pred zrkadlom si ňou natrie sinky.   
 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?